Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?
Zakup mieszkania pod wynajem jest jedną z możliwości na inwestowanie pieniędzy w celu uzyskania zysku. Ta forma lokowania kapitału coraz bardziej zyskuje na popularności. Wiele osób uważa, że jest to bardzo opłacalne i pieniądze zdobywa się w „łatwy sposób” co nie jest do końca prawdą. Zakup mieszkania pod wynajem wiąże się ze sporym ryzykiem
i pociąga za sobą wiele kosztów związanych z remontem i niespodziewanymi wypadkami. Czy to się opłaca? Poniżej znajduje się kilka informacji z czym wiąże się zakup mieszkania pod wynajem.
Zakup mieszkania pod wynajem – jak się do tego zabrać?
Zakup mieszkania pod wynajem powinno poprzedzać dobre przygotowanie i ustalenie planu działania. To czy dana inwestycja będzie opłacalna zależy głównie od tego, ile funduszy zostanie przeznaczonych na jej kupno i remont. Jednak, jeszcze przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się i ustalić jaka będzie grupa docelowa, czyli komu głównie mieszkanie będzie wynajmowane. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ zupełnie inne oczekiwania do mieszkania będą mieli studenci, a jeszcze inne czteroosobowa rodzina z dziećmi.
Najczęściej wybieraną grupą docelową są studenci, z prostego powodu, zwykle studiują oni w miastach poza swoim miejscem zamieszkania, a to skutkuje potrzebą wynajęcia stancji. Dla tej grupy, bardzo ważna jest jej lokalizacja, im bliżej uczelni tym lepiej. Jak wiadomo nie od dziś, studia wiążą się także z imprezowaniem. Dobrze więc, aby mieszkanie albo znajdowało się blisko wielu atrakcji takich jak kina, puby, kluby nocne, albo aby miało do nich dobry dojazd.
Natomiast rodziny z dziećmi zwrócą uwagę na zupełnie inne aspekty, będą to: szkoły, przedszkola, miejsce pracy czy sklepy spożywcze. Kolejną ważną kwestią do przeanalizowania jest rozkład pomieszczeń w mieszkaniu. W przypadku studentów, których najczęściej nie stać na wynajem całego mieszkania, dużym plusem będą pojedyncze bądź podwójne pokoje nieprzechodnie ze wspólną kuchnią i łazienką. Rozwiązanie to pozwala na wynajem każdego z pokoi osobno i pozyskiwanie pieniędzy od kilku lokatorów, natomiast w przypadku rodzin lepiej sprawdzą się otwarte przestrzenie.
Zakup mieszkania pod wynajem – dodatkowe wydatki
Wynajem mieszkania często wiąże się z dokonywaniem remontów. Jak wiadomo remonty zwykle pociągają za sobą spore sumy pieniędzy, które muszą zostać doliczone do kosztów całej inwestycji. Warto więc wypisać sobie wszystkie koszty związane z remontem i dodać do nich jeszcze 10 procent zapasu finansowego. Kolejnym dodatkowym wydatkiem jaki się pojawi jest ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego. Jest to bardzo ważny krok, który mocno zmniejsza ryzyko inwestycyjne. Pozostałe koszty to:
- Opłata za usługi notarialne
- Wynagrodzenia dla rzeczoznawcy
- Wpis do hipoteki
- Podatek
- Opłata sądowa za utworzenie odpisu z księgi wieczystej
- Wypis z aktu notarialnego
Warto wszystkie te dodatkowe opłaty uwzględnić w planie inwestycyjnym, aby być na nie przygotowanym.
Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?
Zakup mieszkania pod wynajem może opłacać się dużo bardziej niż niejedna lokata bankowa, właśnie ze względu na to, ta forma lokowania kapitału cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jednak, aby tak było trzeba poświęcić dużo czasu i zaangażowania w planowanie i poznanie rynku, po to by nic negatywnie nie zaskakiwało. Co ważne, trzeba wziąć pod uwagę też to, że inwestycja ta jest długoterminowa i nie będzie ona dawała korzyści od razu. Na to trzeba będzie chwile poczekać. Kolejnym ważnym elementem jest posiadanie dodatkowych zasobów finansowych, które będą potrzebne w razie wystąpienia ewentualnych problemów.
Zakup mieszkania pod wynajem jest inwestycją, która jak każda pociąga za sobą pewne ryzyko, jedne miesiące mogą przynosić naprawdę duży zysk, a inne nie przyniosą go wcale bądź co gorsza saldo będzie ujemne, kolejnym zagrożeniem jest zwiększenie się konkurencji na rynku, która zmusi do obniżenia ceny wynajmu, co sprawi, że inwestycja będzie zdecydowanie mniej opłacalna. Jednak po dokładnym przeanalizowaniu rynku i z dokładnie opracowanym planem działania takie zagrożenia można zminimalizować i okaże się, że zakup mieszkania pod wynajem był najlepiej podjętą decyzją.