Panele fotowoltaiczne - na dachu czy gruncie

Panele fotowoltaiczne – na dachu czy gruncie?

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest obecnie mocno zyskującą na popularności inwestycją. Rosnące rachunki za prąd skłaniają dużą ilość osób do jej montażu w swoim gospodarstwie domowym. Właśnie montaż wspomnianych paneli fotowoltaicznych ma bardzo duże znaczenie dla wydajności całej instalacji. Najczęściej spotykanymi lokalizacjami jest dach
i grunt. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy też od pewnych czynników. Lepiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie? Która lokalizacja przyniesie większą wydajność?

Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby instalacja była jak najbardziej wydajna?

Aby fotowoltaika przynosiła jak największe korzyści i była jak najbardziej wydajna musi zostać spełnionych kilka zasad. Dzięki ich poznaniu możliwe będzie lepsze wybranie lokalizacji na posesji. Od czego więc będzie zależała jej efektywność?

 • Kąt montażu paneli względem podłoża – eksperci podają, że najlepszym kontem montażu paneli jest kąt 30*- 35* względem podłoża. Jeśli jednak nie jest możliwe ich zamontowanie pod takim kątem, jest szansa na inne ich zamontowanie. Jednak trzeba pamiętać, że będzie to skutkowało zmniejszeniem ich wydajności.

 • Dokładne ukierunkowanie paneli względem światła – aby panele były wydajne, bardzo ważne jest też ich ukierunkowanie względem stron świata. W Polsce jest to strona południowa. Takie usytuowanie sprawia, że instalacja jest zdecydowanie bardziej wydajna.

 • Odpowiednia ekspozycja na promieniowanie słoneczne – im więcej promieni słonecznych będzie docierało do paneli tym większa ilość energii elektrycznej będzie produkowana. W związku z tym miejsce montażu nie może być w żaden sposób zacienione, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z tym czy w przyszłości w okolicy powstaną obiekty, które mogłyby je zasłaniać.

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Lepiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Lepiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie? Warunki, które zostały wymienione wyżej można spełnić zarówno montując panele fotowoltaiczne na dachu jak i na gruncie. Jednak, gdzie lepiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety

Jeśli jest możliwość zamontowania paneli na dachu, ponieważ jest on skośny i ułożony względem słońca. Do zalet takie rozwiązania należeć będzie:

 • Duża wydajność instalacji – jeśli wszystko zostało wykonane odpowiednio i spełnione zostały wyżej wymienione wymagania, wydajność instalacji powinna być mocno zauważalna.

 • Oszczędność powierzchni wokół domu – dzięki temu, że umieszczone są one na dachu w żaden sposób nie będą zabierały powierzchni użytkowej wokół domu. A wykorzystana zostanie przestrzeń, która tak nie zostałaby w żaden inny sposób zagospodarowana.

 • Niższy koszt montażu – instalacja paneli na dachu, który jest skośny jest tańsza, co więcej nie wymaga ona żadnych dodatkowych rusztowań ani elementów montażowych.

Panele fotowoltaiczne na dachu – wady

Lepiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie? Jak wszystko instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu oprócz zalet ma także swoje wady. Oto one:

 • Instalacja fotowoltaiczna montowana na dachu może i nie zabiera powierzchni wokół domu, jednak wymaga dopasowania się do konstrukcji dachu oraz jego pochyłu.

 • Większe koszty spowodowane większą ilością konstrukcji wspornych.

Panele fotowoltaiczne na dachu – zalety

Panele fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Jeśli dach niestety nie spełnia wszystkich wymagań i usytuowaniem tam paneli nie jest możliwe, konieczne będzie zamontowanie ich na gruncie. To rozwiązanie także ma swoje plusy:

 • Łatwy dostęp

 • Możliwość dowolnego ustawienia względem promieni słonecznych

 • Zwykle większa ilość paneli, a co za tym idzie większa ilość wyprodukowanej energii

Panele fotowoltaiczne na gruncie – wady

Do wad tego rozwiązania natomiast należy:

 • Zajęcie większej powierzchni użytkowej

 • Zaburzenie estetyki miejsca

 • Duże ryzyko zacienienia paneli fotowaltaicznych przez inne pojawiające się w przyszłości budynki czy drzewa.

 • Montując fotowoltaikę na gruncie, trzeba ją mocno przytwierdzić do podłoża zwykle za pomocą stelaży, tutaj nieobojętna jest też gleba. W przypadku słabej stabilizacji paneli może dojść do ich przewrócenia i zniszczenia.

Lepiej zamontować panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie? I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od tego jakie wymagania i możliwość ma inwestor. Warto przeanalizować wszystkie wady i zalety, aby być świadomym ewentualnych utrudnień.

 

 

 

Podobne publikacje

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Czy warto inwestować w działki budowlane

Czy warto inwestować w działki budowlane?

Zakup mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca

Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?