Jakie okna do domu

Jakie okna do domu?

Okna, choć są podstawowym elementem konstrukcji domów i mieszkań, wydają się być niepozorną i dość błahą rzeczą. W rzeczywistości wybór odpowiedniego okna do domu może zaważyć na wielu sprawach codziennego życia domowników, zaczynając od zwiększonych rachunków za ogrzewanie w sezonie grzewczym. Jakie okna do domu wybrać, aby najlepiej odpowiadały wymaganiom oraz oczekiwaniom domowników? Czym charakteryzują się wybrane modele i na co zwracać uwagę?

Izolacja termiczna oraz dźwiękowa

O tym, że okna wykonane są porządnie i z wykorzystaniem dobrych materiałów świadczy dobra izolacja. Dzięki temu ciepło nie ucieka z budynku i tym samym domownicy nie są zmuszeni do płacenia olbrzymich rachunków za dogrzewanie domu. Izolacja to nie tylko zabezpieczenie termiczne, ale również dźwiękoszczelność. Mieszkając w głośnej okolicy, warto zainwestować w okna do domu narażonego na duży hałas z zewnątrz. Parametr izolacyjności akustycznej dla średniego hałasu to 36-39 dB, a dużego 40 dB.

Okna a Izolacja dźwiękowa

Okna a materiał z jakiego są wykonane

Najczęściej wybieraną, najtańszą i dlatego również najefektywniejszą opcją są okna do domu z PCV. Plastik spełnia w wystarczającym stopniu wszystkie standardowe oczekiwania i wymagania domowników – trzymają ciepło, są funkcjonalne, uniwersalne i łatwe w czyszczeniu. Chcąc zainwestować w coś solidniejszego i mniej podatnego na uszkodzenia, można rozważyć drewniane okna do domu. Możliwe jest przymocowanie do nich aluminiowej nakładki, która dodatkowo zabezpiecza konstrukcję.

Antywłamaniowość i inne funkcje

Powstaje coraz więcej funkcji na to, aby okna do domu były jeszcze praktyczniejszym elementem nieruchomości. Jedną z nich jest opcja umożliwiająca wymianę powietrza bez otwierania okien. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo włamania i możliwej kradzieży.

Inną innowacyjną funkcjonalnością jest wbudowanie w okno osłony przeciwsłonecznej, przy pomocy której można regulować ilość wpuszczanego światła do wnętrza pomieszczenia, a równocześnie zapewnić prywatność domownikom.

Okna do domu a materiał z jakiego są wykonane

Okna do domu – nowoczesność, vintage a może nieśmiertelny uniwersalizm?

Wybierając okna,  trzeba zwrócić uwagę na wszystkie ich parametry, a przede wszystkim na poziom izolacji termicznej, poziom izolacji dźwiękowej, materiał wykonania i jego charakter, a także posiadane dodatkowe funkcjonalności.

Oprócz kwestii technicznych należy uwzględnić również wygląd okien. Okna produkowane są w różnym stylu i kolorach, ale wyróżnia się trzy najpopularniejsze kategorie: nowoczesne, klasyczne/vintage lub standardowe. W zależności od charakteru budynku i jego wnętrza, okna do domu powinny dobrze z nim współgrać. To długoletnia inwestycja, której wymiana po kilku miesiącach lub latach jest niemożliwa.

Dlatego, wybierając okna do domu powinno się dobrze przemyśleć własne wymagania oraz oczekiwania i zestawić je z obecną ofertą na rynku okien.

Podobne publikacje

Kiedy mieszkanie jest lepsze niż dom?