Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Kupno mieszkania to szereg decyzji do podjęcia, stresujących momentów oraz bardzo dużo wydatków. Wszystko to jednak dla każdej dorosłej osoby jest bardzo ekscytujące. Wymaga jednak poświęcenia dużej ilości czasu na dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i preferencji. Jedną z wielu decyzji jakie trzeba podjąć jest metraż. Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? To zależeć będzie od pewnych czynników. Rynek pierwotny obecnie bardzo silnie się rozwija i oferuje mieszkania o bardzo rożnej powierzchni. Każdy więc może dopasować jego wielkość do swoich potrzeb.

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? Od czego zacząć?

Najważniejsza jest przede wszystkim decyzja o zakupie mieszkania. Warto bardzo dokładnie ją przemyśleć, zdecydować w jaki sposób będzie on finansowany. Bardzo często wizja kredytu i tego jak duże są to koszty i ryzyko powodują, że wiele osób jednak rezygnuje z tej decyzji. Wiadomo jednak, że kupno mieszkania jest obecnie bardzo dobrą inwestycją na wiele lat. Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? Jeśli już decyzja została podjęta i mieszkanie zostanie kupione warto pomyśleć na jaki metraż się zdecydować. Będzie na to kilka sposobów.

Metraż mieszkania a nasze potrzeby

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? Warto pomyśleć o planach na przyszłość

Jak wiadomo im większe mieszkanie tym oczywiście większa jego wartość i cena. To natomiast wiąże się z wysokością kredytu jaką trzeba zaciągnąć. Warto więc dokładnie zastanowić się jak duże mieszkanie będzie potrzebne. Do tego celu można przemyśleć jak w ciągu następnych dziesięciu lat będzie wyglądało życie inwestora. Oczywiście nie chodzi tutaj o dokładne wykonywanie harmonogramu, ale można na przykład odpowiedzieć sobie na następujące pytania. Na przykład: Czy jestem singlem i planuje tego nie zmieniać, Czy chcę w przyszłości założyć rodzinę? Jaki prowadzę styl życia? Czy dużo czasu spędzam w domu? Jak szybko zmieniam swoje decyzje? Właśnie dzięki tym odpowiedziom możliwe będzie dokładne dokonanie wyboru.

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? Jakie mieszkanie będzie odpowiednie?

Jak wiadomo inne potrzeby będzie miał singiel, inne para, a jeszcze inne rodzina z dziećmi. Dlatego też tak niezwykle ważne jest określenie tego jak ma wyglądać przyszłość. Mieszkanie zwykle kupuje się na wiele lat, a czasem nawet i na całe życie.

Czym się kierować w wyborze mieszkania

  • Mieszkanie dla singla – dla singla i osoby, która większość swojego czasu spędza poza domem, dobrym rozwiązaniem będzie kawalerka. Lokal, którego powierzchnia nie przekracza 30 metrów kwadratowych, będzie zdecydowanie tańszy, również w utrzymaniu, co znacznie obniży wymaganą zdolność kredytową.

  • Mieszkanie dla pary – w tym przypadku kawalerka może nie być już dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwykle dwie dorosłe osoby chcą spędzić czas również osobno. Dobrze sprawdzi się mieszkanie, które posiada metraż nie mniejszy niż 35 metrów kwadratowych, zapewni to komfort i wygodę na co dzień.

  • Mieszkanie dla rodziny – Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? Szczególnie trudne jest to dla rodziny. Zależy przede wszystkim od tego ilu członków liczy ta rodzina. Dla modelu rodziny 2+1, czyli rodzice i jedno dziecko, dobrze sprawdzi się mieszkanie z trzema pokojami, jest to zwykle metraż od 50 do 70 metrów kwadratowych. Natomiast dla rodziny z dwójką dzieci już lepsze będzie mieszkanie z dwoma pokojami, tutaj metraż wynosi zwykle od 80 do 90 metrów kwadratowych.

Jak wybrać metraż mieszkania do własnych potrzeb? – czym się kierować?

Wybór metrażu zwykle zależy od możliwości finansowych jakie posiada inwestor. Jak wiadomo im większe mieszkanie tym większa jego cena. Jeśli jednak osoba kupująca nieruchomość, może przeznaczyć na ten cel większą sumę pieniędzy warto, aby kupiła większe mieszkanie. Dlaczego?

  • Im większe mieszkanie tym większy komfort jego użytkowania

  • Może zdarzyć się sytuacja, że oczekiwania względem życia ulegną zmianie i na przykład pojawi się decyzja o powiększeniu rodziny, posiadanie większego mieszkania nie będzie wymagało jego szybkiej zmiany

  • Możliwe będzie także wynajęcie mieszkania, a im jest ono większe, tym większy zysk może ono przynosić.

Podobne publikacje

Panele fotowoltaiczne - na dachu czy gruncie

Panele fotowoltaiczne – na dachu czy gruncie?

Czy warto inwestować w działki budowlane

Czy warto inwestować w działki budowlane?

Zakup mieszkania pod wynajem - czy to się opłaca

Zakup mieszkania pod wynajem – czy to się opłaca?