Dom czy mieszkanie - koszty utrzymania domu i mieszkania

Dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania

Budowa domu bądź też kupno mieszkania to często bardzo duży dylemat, który dotyka dorosłych ludzi. Wiele osób zastanawia się jakie są koszty utrzymania domu i mieszkania.  Jedna i druga decyzja pociąga za sobą bardzo duże wydatki. Z tym, że nie są one związane tylko z zakupem, ale też z eksploatacją. Także ta kwestia jest dla wielu osób bardzo ważna, ponieważ chodzi o to, aby być w stanie utrzymać później swoją nieruchomość. Co więc wybrać dom czy mieszkanie?

Koszt utrzymania mieszkania

Dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania

Dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania zależy od pewnych czynników. Do najistotniejszych z nich należy metraż nieruchomości, stan techniczny, poziom termoizolacji. Można jednak je w pewnym stopniu porównać.

  • Prąd – na pierwszy ogień, porównany zostanie prąd. Miesięczny rachunek w domu jednorodzinnym w sezonie grzewczym może wynieść nawet 300 zł. Za taką sumę odpowiada głównie zwykle większa liczba pokoi oraz oświetlanie domu wokół budynku i pomieszczeń gospodarczych. W przypadku mieszkania, który ma mniejszą powierzchnię niż dom jednorodzinny koszt ten będzie mniejszy i wyniesie od 150 do 200 zł.

  • Woda – tutaj ceny różnią się w zależności od regionu Polski. Od ponad 7 zł do nawet i 13 zł za metr sześcienny. Uśrednić jednak można, że miesięczny koszt będzie wynosił od 100 do 150 złotych za zużycie wody zimnej. Woda ciepła będzie droższa i jej cena również będzie się różniła w zależności od sposobu jej podgrzewania. Można przyjąć, że samo jej podgrzanie będzie wynosiło od 10 do 20 złotych za metr sześcienny. Całkowity więc koszt wody cieplej to około 150 zł miesięcznie. W przypadku mieszkań stawki te będą podobne. Jednak należy pamiętać, że mając działkę zwykle tej wody wykorzystuje się więcej chociażby dlatego, że potrzebna jest do podlewania trawnika.

  • Ogrzewanie – dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania, podobnie jak w przypadku wody, ogrzewanie zależy od pewnych czynników. Należy do nich na przykład to jaki jest sposób ogrzewania. Najdroższa jest energia elektryczna jest to koszt około 7000 zł w skali roku, na drugim miejscu będzie olej opalowy ok. 6200 zł, później LPG od 4000 do 5000 zł, najtańszy natomiast jest opał drewnem. To koszt od 3000 do 4000 złotych. można więc powiedzieć, że miesięcznie ogrzewanie może kosztować od 330 do 600 złotych. W przypadku mieszkania kwota ta będzie niższa, ponieważ w skali roku wynosi około 2600 zł w mieszkaniu o powierzchni od 60 do 70 metrów kwadratowych.

  • Telewizja i Internet – kolejnym stałym kosztem jest telewizja i Internet. W tym przypadku cena miesięczna za media zarówno w mieszkaniu jak i w domu jednorodzinnym będzie podobna. Wyniesie ona od 60 do 100 złotych miesięcznie. Jedyną różnicą jaka może się pojawić jest fakt, że w blokach mieszkalnych często są już obecni różni dostawcy, którzy walcząc o klienta często oferują im atrakcyjniejsze ceny.

  • Czynsz i podatki – Dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania, ostatnim kosztem branym pod uwagę będzie czynsz i podatki. Posiadając dom jednorodzinny konieczne jest płacenie podatku od nieruchomości każdego roku. Jego wysokość zależy od wielkości posiadłości oraz wielkości działki, na której się ona znajduje. Wysokość tego podatku ustala również gmina, więc będzie się on różnił w zależności od regionu. Natomiast mieszkańcy lokali własnościowych są zobowiązani do płacenia czynszu dla wspólnoty. W jego skład wchodzi: opłata za wodę, ogrzewanie centralne, ścieki, wywóz śmieci oraz podatek od nieruchomości, jeśli mowa o mieszkaniu własnościowym.

Koszty utrzymania domu a a rachunki

Dom czy mieszkanie? Koszty utrzymania domu i mieszkania różnią się między sobą i są one wyższe w przypadku domów jednorodzinnych, jednak różnica ta wcale nie jest taka duża. Trzeba też pamiętać, że poszczególne koszty różnią się w zależności od regionu, rodzaju budownictwa, wykorzystywanej technologii, jednak przede wszystkim od tego jaka jest liczba domowników oraz powierzchnia nieruchomości. Aby podjąć odpowiednią decyzję o zakupie, warto wcześniej dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Podobne publikacje

Czym jest rachunek powierniczy? Zakup mieszkania od dewelopera

Czym jest rachunek powierniczy? Zakup mieszkania od dewelopera