Czym jest rachunek powierniczy? Zakup mieszkania od dewelopera
Zakup mieszkania od dewelopera to ważne wydarzenia dla dorosłego człowieka, zwykle wiąże się ono z dużym stresem, emocjami, ryzykiem. Wymaga dużego poświęcenia czasu na przemyślenie decyzji, aby później jej nie żałować. Często w głowie nabywcy pojawia się pytanie „a co, jeśli deweloper zbankrutuje, nie wywiąże się z umowy, nie odda pieniędzy”. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi rachunek powierniczy, który jest swego rodzaju ochroną przed wymienionymi wcześniej sytuacjami.
Czym jest rachunek powierniczy?
Rachunek powierniczy jest jednym ze środków, które chronią nabywcę mieszkania przed nieprzestrzeganiem ich praw, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie deweloperskiej (ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Powstała ona, aby nabywcy byli zabezpieczeni przed firmami, które są nierzetelne i bez kompetencji wiedzy sprzedają mieszkania, a następnie bankrutują, a klienci pozostają bez pieniędzy i mieszkania. Dzięki rachunkowi powierniczemu kupno nieruchomości na rynku pierwotnym jest dużo bardziej bezpieczne, deweloper bowiem nie uzyska pieniędzy, dopóki nie wywiąże się z określonych warunków.
Rodzaje rachunku powierniczego
Wpłaty klientów na inwestycje w budowie wpływają na założony wcześniej przez dewelopera rachunek powierniczy. Nie ma on możliwości uzyskania tych pieniędzy, dopóki nie spełni wszystkich wcześniej określonych wymagań. Przez takie rozwiązanie klient wie, że w przypadku bankructwa dewelopera, jego pieniądze do niego wrócą, przez co ryzyko ich utraty jest mniejsze, a co za tym idzie więcej osób decyduje się na zakup mieszkań czy domów jednorodzinnych. Rachunek powierniczy można podzielić na dwa rodzaje:
- Zamknięty rachunek powierniczy – polega na tym, że deweloper otrzymuje pieniądze wpłacane przez klientów na inwestycje w budowie dopiero w momencie przeniesienia własności na klienta. Ten rodzaj rachunku jest stosowany przez deweloperów stosunkowo rzadko, ponieważ wiąże się to z włożeniem większej ilości własnych środków w budowę.
- Otwarty rachunek powierniczy – ta forma stosowana jest dużo częściej i polega na możliwości wypłacania pieniędzy co jakiś czas po zakończeniu różnych etapów prac na budowie. To rozwiązanie angażuje mniej własnych środków dewelopera.
Weryfikacja dokonanych prac zostaje wykonana przez przedstawiciela banku, który posiada uprawnienia budowlane. Sprawdza on wpisy w dzienniku budowy i analizuje wszystkie wykonane prace. Każda nowa budowa deweloperska ma zakładany nowy rachunek powierniczy, umowa zawierana przez firmę nie może zostać przez nią rozwiązana.
Takie prawo ma bank i jeśli do tego dojdzie obowiązkiem dewelopera jest bezzwłoczne założenie nowego rachunku, na który trafią pieniądze z poprzedniego. Wszystkie te zabezpieczenia powstają po to, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo klienta i uchronić go przed nieuczciwym deweloperem. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której deweloper nie będzie miał już na tyle środków finansowych, aby dokończyć inwestycję, wówczas pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym wrócą do nabywców. Zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest więc bezpieczny i nie ma powodów do obaw związanych ze stratą pieniędzy.
Czy warto kupować mieszkanie w stanie deweloperskim?
Istnieje możliwość kupienia mieszkania już w całości gotowego do mieszkania, po remoncie z meblami i tak dalej. Jednak to rozwiązanie zwykle wiąże się z tym, że dana inwestycja nie do końca spełnia oczekiwania nabywcy i po dokonaniu dużego wydatku pieniędzy decyduje się on na burzenie ścian czy inne zmiany, które pociągają za sobą dodatkowe koszty. Natomiast mieszkanie w stanie deweloperskim daje możliwość dopasowania niektórych elementów do preferencji nabywcy. Bez ponoszenia dodatkowych opłat. Poza tym na rynku jest dużo mniej ofert gotowych mieszkań. Warto więc śledzić rynek i szukać nieruchomości, które w jak największym stopniu będą dopasowane do oczekiwań kupującego.
Kupując mieszkanie od dewelopera, nie ma powodów do obaw, że zainwestowane pieniądze, w momencie jego bankructwa bądź zniknięcia zostaną stracone. Rachunek powierniczy został stworzony właśnie po to, aby takie transakcje były całkowicie bezpieczne. Ta forma kupowania mieszkania daje dużo więcej możliwości związanych z dopasowanie lokalu do potrzeb nabywcy. Można dokonać w nim zmian, które umożliwią lepszy komfort mieszkania.